Lekkoatletyka

Siedmiobój – dyscypliny

Podczas Olimpiady możemy śledzić rozmaite rywalizacje z udziałem sportowców. Interesujący jest m.in. siedmiobój. Łączy on dyscypliny lekkoatletyczne. Co warto wiedzieć o popularnych zawodach, w których startują kobiety?

Siedmiobój – dyscypliny, które wchodzą w jego skład

Siedmiobój to zbiór siedmiu dyscyplin, które odbywają się m.in. podczas igrzysk olimpijskich oraz międzynarodowych zawodów. Choć konkurencję oficjalnie utworzono w roku 1980, jej pierwowzór pojawił się na IO w Tokio w 1964 roku.

Siedmiobój i jego dyscypliny uwzględniane są również przez światową lekkoatletykę w programie mistrzostw świata. Jakie konkursy obejmuje?

  1. Bieg przez płotki na 100 metrów

Zawodniczki pokonują 100-metrowy tor wyścigowy, na którym znajdują się drewniane i metalowe płotki. Rozmieszczone są równomiernie co 8,5 m. Ich wysokość sięga 84 cm. Pierwszy tego typu bieg miał miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

  1. Skok wzwyż

Zawodniczki mierzą się z poziomą poprzeczką, którą muszą przeskoczyć. Po każdej udanej próbie uczestniczki mają szansę na kolejne podejścia przy wyższych o 3, 4, 5 i 6 centymetrów poprzeczkach. Podczas skoków nie można ich strącić.

  1. Pchnięcie kulą

Trzecia konkurencja w kolejności. W przypadku zawodów kobiet kula waży 4 kg. Zadanie uczestniczek siedmioboju stanowi jak najdalsze wyrzucenie metalowego przedmiotu.

  1. Bieg 200 metrów

To ostatnia dyscyplina siedmioboju w pierwszym dniu zawodów. Istotne jest, że bieg nie odbywa się w lini prostej. Zawodniczki rozpoczynają wyścig na zakręcie.

  1. Skok w dal

Rozpoczyna drugi dzień siedmioboju. Po pokonaniu określonego dystansu uczestniczki wykonują skok na odległość. Ta zaznaczana jest po wylądowaniu w piachu. Dyscyplina pojawia się na Olimpiadzie od 1948 roku.

  1. Rzut oszczepem

Konkurencja polega na wykonaniu rzutu przedmiotem przypominającego włócznię. Kobiety rywalizują w niej od 1932 roku, czyli Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. Ciekawostką jest, że mężczyźni brali udział w rzucie oszczepem już na IO  w Londynie w 1908 roku.

  1. Bieg 800 metrów

Siedmiobój kończy się dyscypliną, jaką jest bieg na 800 metrów. Konkurencja ta zadebiutowała w 1928 roku podczas zawodów w Amsterdamie.

Siedmiobój i jego dyscypliny to znana część Olimpiady. Całość odbywa się też podczas wielu innych zawodów. Te, a także pozostałe sporty, możesz typować w grach bukmacherskich. Sprawdź więc ranking bukmacherów na GramGrubo.

O mnie

Artykuły

Cześć, jestem Szymon Nawrocki - biegacz z krwi i kości! Bieganie to moja największa pasja, która pozwala mi zachować zdrowie i dobrą formę. Uwielbiam dzielić się moją wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi, którzy chcą dołączyć do biegowej społeczności.